ŠVČ. MERGELĖ MARIJA, ANGELŲ KARALIENĖ PORCIUNKULĖ

Rugpjūčio 2 d. viso pasaulio pranciškonų bažnyčiose, o visų pirma vienoje svarbiausių pasaulyje pranciškoniškų bažnyčių – Asyžiaus Angelų Karalienės bazilikoje švenčiama Atleidimo šventė,  paprastai vadinama Porciunkule.

Porciunkulės atlaidų tradicija siekia visos pranciškoniškos tradicijos pradžią. Pirmojo krikščionybės tūkstantmečio pabaigoje statytą ir po poros šimtmečių apleistą koplyčią 1209 metais savo rankomis atstatė ir atnaujino Šv. Pranciškus. Čia Pranciškus priėmė savo pirmuosius brolius, iš čia siuntė juos sakyti  pamokslų, čia šventasis ir mirė. Ši nedidelė, prie pat Asyžiaus miestelio pakelėje stovėjusi koplyčia buvo svarbus  pranciškonų dvasinis centras.

„Noriu visus pasiųsti į Dangų“,- šiais žodžiais Šv. Pranciškus motyvavo savo prašymą popiežiui Honorijui III, kuris 1216 m. leido pelnyti visuotinius atlaidus visiems, kurie rugpjūčio 2 d. užeis į Porciunkulės bažnyčią.

,,Noriu, kad visi nueitumėte į dangų“, – sakė Šv. Pranciškus pirmą kartą švęsdamas Porciunkulės atlaidus. Vėliau toje vietoje, kur stovėjo Porciunkulės koplyčia, buvo pastatyta didelė Marijos Angelų karalienės bazilika, kuri tiesiog apgaubė mažą koplyčią. Dabar Porciunkulės koplyčia yra bazilikos viduje.

Nedidelė 4 m pločio ir 7 m ilgio Porciunkulės bažnyčia dabar yra didžiulės Popiežiškąja tituluojamos Marijos Angelų Karalienės bazilikos viduje. Pastaroji buvo pastatyta kaip apsauginis gaubtas išsaugoti Porciunkulę, kuri yra nepaprastai svarbi Šv. Pranciškaus ir jo suburtų mažųjų brolių gyvenimo ir veiklos liudytoja. Pranciškus apgriuvusią bažnyčią atstatė XIII amžiuje, išsižadėjęs žemiškų gerybių joje apsigyveno, joje įkūrė mažųjų brolių ordiną, brolius įgaliojo keliauti į visą pasaulį ir siuntė kaip taikos misionierius, joje Šv. Pranciškus užbaigė žemiškąjį gyvenimą.

ŠVČ. MERGELĖ MARIJA, ANGELŲ KARALIENĖ

PORCIUNKULĖ  –  ATLEIDIMO ŠVENTĖ

ATLAIDAI

2021 m. rugpjūčio 2 d., (pirmadienį) švęsime

805- ąsias Porciunkulės atlaidų metines.

Mūsų šventovėje Šv. Mišios aukojamos  9.00 val.

Porciunkulės Atleidimo šventė nuo XIII amžiaus pradžios minima rugpjūčio 2 d. Šventės proga, įvykdžius reikalingas sąlygas, suteikiami visuotiniai atlaidai. Jei ankščiau tai buvo vien tik Asyžiaus ir kitų pranciškoniškų bažnyčių privilegija, dabar visuotinus Porciunkulės atlaidus galima pelnyti visose bažnyčiose, kuriose rugpjūčio  2-ąją minima Atleidimo šventė.  Nuo rugpjūčio 1 d. vidurnakčio iki rugpjūčio 2 d. vidurnakčio galime  laimėti visuotinius atlaidus. Sąlygos jiems gauti yra šios: aplankyti  bet kurią bažnyčią, dalyvauti  Šv. Mišiose, priimti   Šv. Komuniją ir pasimelsti Šventojo Tėvo intencijomis.

Porciunkulės šventės prasmė išliko nepakitusi iki mūsų dienų. Tai visų pirma yra Dievo gailestingumo ir malonės priminimas, raginimas eiti atsivertimo keliu ir patirti Dievo artumą, o galiausiai – tapti Jo skelbėjais. Susitaikyti su Dievu per iš Kristaus gaunamą atleidimą yra svarbiausia krikščionio pareiga. Nuoširdus jos atlikimas stiprina tikėjimą ir ragina liudyti gailestingąją Dievo meilę.

Porciunkulės atlaidai pradžioje būdavo suteikiami tik kartą per metus, rugpjūčio 2 dieną. Vėliau tikintieji visuotinius atlaidus šios šventės dieną galėjo pelnyti visose pranciškonų bažnyčiose, o Porciunkulės bažnyčioje apsilankę kasdien – ir net toties quoties, t. y. kiek kartų per dieną buvo aplankoma bažnytėlė, tiek kartų buvo gaunami visuotiniai atlaidai.

Porciunkulės šventė yra bene seniausi Bažnyčios visuotiniai atlaidai, švenčiami nuo XIII amžiaus pradžios. Pranciškaus atlaidų mintį amžiaus pabaigoje pratęsė popiežius Šv. Celestinas V, nutaręs savo vainikavimo proga suteikti visuotinius atlaidus visiems, kas per parą nuo Šv. Jono Krikštytojo šventės pirmųjų iki antrųjų mišparų peržengs Akvilos Collemaggio bazilikos šventųjų durų slenkstį.